1. Başvurumun sonucumu öğrenebilir miyim?

iDATA'nın vize sonuçları ile ilgili yetki ve bilgi sahibi olmadığını belirtmek isteriz. Başvuru sonucunu sadece pasaportun teslim alınmasıyla öğrenebilirsiniz. (Başvuru Takip)


2. Başvurumu iptal edebilir miyim?

Konsoloslukta bulunan başvurunuzun istenildiği taktirde iptali mümkündür. Başvuru sahibinin gerekçesini bildirdiği ıslak imzalı bir dilekçeyi elden iDATA ofislerine iletilmesi gereklidir. İptal işlemleri için kişi kimliğini şahsen ibraz etmelidir. İptal işleminin bir kaç gün süreceğini ve yapılan ücret ödemelerinin iadesinin yapılmayacağını hatırlatmak isteriz.


3. Başvuru durumumu nasıl sorgulayabilirim?

İnternet sayfamızın Başvuru Takip bölümünden Başvuru ve Pasaport numaranız ile buradan sorgulayabilirsiniz.


4. Başvuru takipten durumumu sorguladığımda terimleri anlamıyorum.

iDATA gönderim: Yapılan başvuru dosyası Elçilik/Konsoloslu'ğa gönderime hazırlanmaktadır.  
Konsoloslukta: Yapılan başvuru dosyası Elçilik/Konsolosluk'da işlem altındadır.  
Konsolosluk gönderim: Elçilik/Konsolosluk'ta bulunan başvuru dosyasının işlemi tamamlanmış ve iDATA'ya gönderime hazılanmaktadır.   
İDATA iade : Elçilik/Konsolosluk'ta bulunan başvuru dosyası başvuru yapılan iDATA ofisine gelmiştir.   
Transfer: Elçilik/Konsolosluk'tan gönderilen pasaport merkez iDATA ofisten başvurdu yaptığınız şubeye gönderimine geçmektedir.   
Eksik Evrak: İşlem süreci başlayan dosyada eksik evrak olduğu anlamına gelmektedir. Bilgi edinmek için çağrı merkezimizi aramanızı rica ederiz.


5. Seyahatime az süre kaldı, hala pasaportum elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım?

Başvurunuz ile ilgilitüm  süreç ve kararların  iDATA yetkisi dahilinde olmadığını bildirmek ister, sadece Elçilik / Başkonsolosluklar'ın karar ve yetkisindedir. Dış temsilciliklerin vize bölümüne başvuru dosyasının ulaşmasını takiben 4 hafta olduğunu hatırlatır, 15 gün sonrasında sorgulamaya başlamanızı tavsiye ederiz.


6. İşlem sürecimi nasıl takip edebilirim?

Başvurunuz sırasıda iletilen teslim fişi üzerinde yer alan barkod numaranız ile başvuru takibinizi yapabilirsiniz.


7. Başvurumun sonucu ile ilgili bilgiyi nereden alabilirim?
Başvuru sonucunuzu sadece pasaportunuzu teslim aldıktan sonra öğrenebilirsiniz. iDATA başvuru sonuçlarına ait bilgiye sahip değildir.

8. Almış olduğum red için itiraz hakkım var mı?

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra 1 ay içerisinde faks veya e-mail ekinde Almanca dilinde dilekçeniz ile itiraz hakkınız bulunmaktadır. Süreç ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.