1. Başvurumu kargo ile gönderebilir miyim?

Hayır, başvurularınız kargo ile kabul edilmemektedir. Her başvuru sahibinin şahsen veya vekalet ile yetkilendirilen kişi aracılığı ile iDATA şubesinden başvuru yapma zorunluluğu vardır.


2. Yaptırmış olduğum seyahat sağlık sigortamın süresi ile vize süresinin ilgilisi var mıdır?

Yaptırmış olduğunuz seyahat sağlık sigortanızın süresi ile vize süresinin ilgisi yoktur. Seyahat sağlık sigortanız tüm seyahat tarihinizi ve birer gün önce ve sonrasını kapsayacak şekilde düzenlenmesi yeterlidir.


3. Kargo adresimi değiştirebilir miyim?
Hayır, kargo hizmetimiz için başvuru sırasında vermiş olduğunuz talimatta belirtilen adresin değişikliği yapılamamaktadır.

4. Pasaport dağıtım saatleriniz nedir?
Tüm ofislerimizde 08:00-12:30 / 13:30-17:30 saatleri arasında pasaport dağıtım hizmeti verilmektedir. Harbiye ve Ankara şubelerimizde Cumartesi günleri 08:00-12:00 saatleri arasında da pasaport dağıtım işlemi yapılmaktadır.

5. Kargomun takibini nasıl yapabilirim?

Talimatınız doğrultusunda kargo şirketi tarafından sizlere gönderilen SMS ile pasaportunuzu anlaşmalı kargo firmamızın web sitesinden takip edebilirsiniz.


6. Pasaportumu benim dışında başka biri teslim alabilir mi?
Başvuru sırasında size iletilen takip fişi üzerinde yazan isimler dışında pasaport teslimatı yapılmamaktadır. Şahsen pasaport teslimatlarında kimlik ibrazı, vekalet sahibi teslim almaya geldiğininde de başvuru fişi aslı ve kimlik ibrazı zorunludur.

7. Kargo talimatımı iptal edebilir miyim?
Evet, kargo talimatınızın iptali yapılabilmektedir. Kargo iptal işlemi Pasaportunuz Elçilik/Konsolosluktan çıktıktan sonra başvuru sahibinin iDATA çağrı merkezine vereceği talimat ile gerçekleştirilebilir. Uyarı: Kargo talimatlarında hiç bir koşulda ücret iadesi yapılmamaktadır.

8. iDATA'da sunulan ek hizmetlerden faydalanmak zorunda mıyım?
Ek hizmetlerimizin tamamı isteğe bağlı olup işlem sürecini veya sonucunu etkilememektedir.

9. Pasaportumuz iDATA'ya iade edilmiş fakat gelip elden teslim alamamaktayız, ne yapmalıyız?

Pasaportunuzu elden teslim alamadığınız durumlarda iDATA internet sayfamızda Ek Hizmetler kapsamına giren vereceğiniz Online Kargo talimatınız ile pasaportunuz adresinize gönderilecektir. Bakınız.