1. Başvuruda bulunabilmem için pasaportumun süresi ne olmalıdır?

Almanya Schengen vize başvuruları için, son 10 yılda alınmış olan, Turistik başvurular için öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, Ticari başvurular için başvuruya gelindiğinde az 6 ay süresi bulunan pasaporta sahip olmalısınız.


2. Schengen vize ne demektir?

Schengen Vizesi (C tipi), Schengen Antlaşması'na dahil ülkelerde (Schengen Ülkeleri) her altı ay için en fazla 90 günlük bir süre zarfında, yetkili konsolosluğun verdiği vize geçerlik süresi kadar seyahat etmeye ve konaklamaya izin veren vizi tipidir.


3. Ulusal vize ne demektir?

Ulusal vizeler (D tipi), Schengen bölgesinde 90 günü aşan ikamet süreleri için geçerlidir. Örneğin; Aile birleşimi, Almanya’da çalışmak veya üniversite eğitimini sürdürmek gibi amaçlarda alınan vize tipidir.


4. Schengen vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Seyahatinizin başlangıç tarihine en fazla 90 gün kala Schengen vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Seyahatinizin başlangıç tarihine 90 günden daha fazla süre var ise vize başvurusunda bulunamazsınız. Web sitemiz üzerinden duyurularımızı ve resmi tatil günlerini takip etmenizi ve randevunuzu ona göre belirlemenizi tavsiye ederiz.


5. Yeşil pasaport için vize almam gerekiyor mu?

Schengen ülkesinde 90 günden fazla kalmayacak olan yeşil pasaport sahibi kişilerin Schengen Vizesi almasına gerek yoktur.


6. Başvuru evraklarımı kargo ile gönderebilir miyim?

Hayır, başvuru evraklarınız kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Randevunuzu internet sitemiz üzerinden oluşturduktan sonra randevu günü ve saatinde başvuru evraklarınızı elden iDATA ofislerine teslim etmeniz gerekmektedir.


7. Türk vatandaşıyım (Türk pasaport sahibiyim) fakat Schengen bölgesi dışında bir ülkede ikamet tezkerem ile ikamet ediyorum. Almanya/İtalya Schengen vizesi için nereden başvuru yapmalıyım?

İkamet tezkerenizin olduğu ülkeden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.


8. Mesai saatleriniz nelerdir?

Çalışma saatlerimiz ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


9. Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı paspaportumla başvuru yapabilir miyim?

Başvurunuz için güncel pasaportunuzun ibraz edilmesi gerekmektedir. Evlilik, boşanma vb ad/soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz başvuru sırasında kabul edilemeyecektir.


10. İDATA ofisleri açık adresinizi öğrenebilir miyim?

Ofis açık adres ve harita detaylarımıza buradan ulaşabilirsiniz.


11. İletişim numaralarınızı öğrenebilir miyim?

iDATA ofislerimizin iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


12. Elçilik / Başkonsolsoluk / Konsolosluk iletişim bilgilerini öğrenebilir miyim?

İSTANBUL : Alman Başkonsolosluğu Adres: İnönü Caddesi 10 34437 Gümüşsuyu - Beyoğlu   -    web :  visa@ista.diplo.de

ANKARA: Almanya Büyükelçiliği  Adres: Atatürk Bulvarı No: 118, 06680 Kavaklıdere - Çankaya / ANKARA    -     web :  visa@anka.diplo.de

İZMİR: Almanya Başkonsolosluğu Adres: Korutürk Mahallesi, Havuzbaşı Sok. No:1, 35330 Tırazlı Mahallesi/Balçova/İzmir     -     web :  visa@izmi.diplo.de


13. Başvurumu hangi ofislerden yapabilirim?

Size en yakın iDATA ofisimizden randevunuzu alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


14. Schengen Vize başvurumu iDATA ofislerinden yapmak zorunda mıyım?

Hayır, başvurunuzu Almanya Temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen tek yetkili kurum iDATA’dan yapabileceğiniz gibi, aynı zamanda Almanya Elçilik / Başkonsoloslukların takvimlerine göre alınacak olan bir randevu ile de yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.


15. Yurt dışında okumaktayım Türkiye'den başvurumu yapabilirmiyim?

Almanya Schengen vizesi için başvuru yapacak ve yurtdışında okumakta olan öğrencilerin başvurularını öğrenci oldukları ülkeden yapmaları gerekmektedir.


16. Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı paspaportumda bulunan schengen vizesi geçerliliğini korur mu ?

Hayır, vizenizin güncel pasaportunuzda yer almasıgerekmektedir. Evlilik, boşanma vb. ad/soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile vize geçerliliğini kaybetmektedir.


17. Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu başvuru sahipleri Oturum İzni süresi( İkamet tezkeresi ) bitmesi durumunda başvuru yapabilir mi ?

Yabancu uyruklu vatandaşın Oturum İzni süresi( İkamet tezkeresi ) bitmesi durumunda, başvuruya oturum iznini yenilemesi için almış olduğu randevu kağıdını başvuru sırasında sunmalıdır.

Bilgi: Suriye ve Afganistan vatandaşları için Oturum İzni süresi( İkamet tezkeresi ) sunma zorunluluğu yoktur.


18. Pasaportumda hasar mevcut, başvuru yapabilir miyim ?

Başvuru sırasında sunulacak olan pasaportun hasarlı ( yırtık / eksik, ıslanmış- kurumuş ) olmamasına dikkat edilmesi tavsiye edilir.