Diyarbakır, Adana ve Malatya’da bulunan Mobil Başvuru Ofislerimiz, Almanya Schengen vize başvuruları için hizmet vermektedir. Özel olarak sunulan bu ek hizmetimiz ile mobil biometrik işlem cihazımız ve Yetkili uzman ekibimiz sayesinde, siz değerli başvuru sahiplerine daha üstün hizmet ve kolay ulaşım kaynaklı zaman - maliyet avantajı sağlanıyor olacaktır. Bu hizmetimizde, ikamet ettiğiniz şehir ve başvuru yapmayı istediğiniz iDATA ofisinin bulunduğu şehrin aynı Elçilik/Konsolosluğun yetki alanında olması gerekmez.

Daha önceden yapmış olduğunuz bir Schengen vize başvurusu sırasında dijital parmak izi vermiş olsanız dahi, bazı istisnai durumlarda Başkonsolosluk tarafından dijital parmak izi verme işleminin tekrarlanması için iDATA Mobil ofisine çağırılabilirsiniz.

iDATA ofislerimizden uzak bir bölgede ikamet eden başvuru sahipleri için özel olarak hazırlanmış olan bu hizmetten faydalanmak için, lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz:

  1. Mobil Ofislerimizden bekleme süresi olmadan başvuruda bulunmak için, lütfen ücretsiz randevunuzu buradan oluşturunuz. Ayrıca başvurularınızın randevusuz olarak da kabul edilebileceğini belirtmek isteriz. Fakat bu durumda ofiste olası bekleme sürelerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Not: Mobil Ofislerimizde, Seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce sunulan başvurular kabul edilmektedir.

  1. Almanya Schengen Vize başvurunuz için gerekli evrakları buradan kontrol edebilir ve Mobil ofislerimiz hakkında sorularınız için +90 0850 460 84 93 numaralı hattan Çağrı Merkezimize ulaşabilirsiniz.
  1. iDATA resmi web sitesinden oluşturduğunuz randevu gün ve saatinde, hazırlamış olduğunuz başvuru evraklarınız, Mobil ofisimiz tarafından kabul edilecektir. Randevu günü başvuru evraklarınızın eksiksiz olmasını tavsiye ederiz. Başvuru evrakları Kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Başvuru sahipleri veya Vekalet sahiplerinin başvuru evraklarını bizzat Mobil ofisimizde elden teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru evraklarınız vekalet sahibi tarafından Mobil ofisimize teslim edilebilmektedir. Vekaletname için lütfen tıklayınız.
  1. iDATA Mobil ofisimize eksiksiz sunulan başvuru dosyalarının kabulü sonrası, tarafınıza Mobil Ekibimizin gerçekleştireceği biometrik işlemleriniz için (Parmakizi alımı) randevu günü verilecektir. Son beş yıl içerisinde parmak izi vermiş olan başvuru sahipleri de Mobil şubemizden faydalanabilmektedir. Biyometri (Parmak izi) süreci ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları için başvuru evrakı iDATA Mobil Şube aracılığı ile dış temsilciliklerin vize bölümüne teslim edilmesini takiben 15 gün içerisinde karar verilmektedir.

İşlem süresi ve başvuru kararı yalnızca Elçilik/Konsolosluklara aittir. Özellikle Türkiye ve Almanya resmi tatil günleri öncesinde dış temsilciliklerin vize departmanında yoğunluk sebebiyle işlem süreleri uzayabilmektedir. Mümkün olduğunca erken başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Not: 15 günü aşan başvuru sorgulamaları sadece ilgili Elçilik/Konsolosluklara şahsen yazılı olarak kabul edilmektedir. Başvurunuzu sorgulamadan önce Elçilik/Konsoloslukların ek evrak bildirimi olup olmadığını e-mail adresinizden kontrol etmenizi hatırlatmak isteriz.

Vize harcı ve iDATA Mobil Ofis Koordinasyon bedeli ödemeleri iDATA Mobil ofislerimizde başvuru sırasında yapılmaktadır.

Başvuru öncesi herhangi bir ödeme veya havale yolu ile ön ödeme talep edilmemektedir.

Mobil Başvuru Ofislerinden başvuru yapacak kişilerin, Vize ücreti ile Mobil Ofis koordinasyon bedelini başvuru sırasında ödemeleri gerekmektedir;

Vize Ücreti 0 - 6 Yaş 6 - 12 Yaş 12+ Yaş
T.C. Vatandaşı 0 € ( Nakit, € ) 0 € ( Nakit, € ) 60 € ( Nakit, € )
T.C. Vatandaşı Harici 0 € ( Nakit, € ) 35 € ( Nakit, € ) 60 € ( Nakit, € )
* Diğer 0 € ( Nakit, € ) 35 € ( Nakit, € ) 35 € ( Nakit, € )

* Diğer: Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna vatandaşları

  • Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler (Konsolosluk/Elçilik) adına tahsil edilmektedir.
  • Vize ücreti, sadece Euro kabul edilmektedir. Vize ücretinin tam ve hazır getirilmesi rica olunur.
  • Şayet Almanya´da ağırlıklı olarak birlikte kalma durumu söz konusu değilse (örn. Türk vatandaşı olan eş bir iş seyahati için Almanya´ya gidiyor, fakat İngiliz eşi Türkiye´de kalıyor ise) ücrete tabi bir Schengen vizesi alınması gerekmektedir. (bkz. 3 No´lu bilgi notu)


iDATA Mobil Ofis Koordinasyon Bedeli
0 - 6 Yaş 6 - 18 Yaş ( Anne veya baba ile beraber başvuru ) 6 - 18 Yaş 18 + Yaş
0 TL 174 TL ( Nakit ) 867 TL ( Nakit ) 867 TL ( Nakit )
  • iDATA Mobil Ofis koordinasyon ücreti her tür başvuru için hizmet karşılığı tahsil edilecektir.
  • iDATA Mobil Ofis koordinasyon bedeli, nakit Türk Lirası olarak edilmektedir.

Mobil Ofislerimiz kapsamında iDATA Ek hizmetleri tarafınıza ücretsiz olarak sunulmaktadır. Başvuru sırasında faydalanabileceğiniz ücretsiz hizmetler aşağıdaki gibidir:

Diğer Ek Hizmetlerimiz
Başvuru Formu Doldurma Hizmeti Ücretsiz
Kargo ile Pasaport Teslimat Hizmeti Ücretsiz
Çıktı Hizmeti (Fax, Fotokopi, Mail) Ücretsiz
SMS Bildirim Hizmeti Ücretsiz
Dış Şube Gönderim Hizmeti Ücretsiz

Not: Veri güvenliği politikamız nedeni ile USB bellek vb. cihazlardan belge çıktısı alınamamaktadır.

Ofislerimizde Euro olarak sadece banknot kabul edilmekte olup, 200 Euro ve üzeri banknotların kabul edilemediğini belirtmek isteriz.

Tüm ek hizmetlerimiz ile ilgili İDATA görevlilerinden bilgi ve destek alabilirsiniz.