Schengen vizesi, Schengen bölgesinde 180 günde 90 gün kalış hakkı tanımaktadır ve maximum 5 yıllık verilebilmektedir. Schengen vize başvurusu asıl seyahat hedefi olan ülkenin temsilcisine yapılması gerekmektedir. Seyahatiniz sırasında birden çok Schengen Bölgesine giriş sağlayacaksanız, en uzun kalış süresi planlanan ülkenin temsilcisine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kalış süresi uzun olan ülkenin belirlenememesi durumunda, ilk giriş yapacağınız Schengen bölgesinin temsilcisine başvurmanız gerekmektedir.

Hazılık

  • Öncelikle, Federal Almanya Cumhuriyeti'nin ana seyahat hedefiniz olup olmadığını belirleyiniz.
  • Seyahatinizin amacının muafiyet kapsamında olup olmadığını belirleyiniz.
  • İbraz edilmesi gereken evraklar hakkında detaylı bilgi edininiz ve eksiksiz evraklarınızı tamamlayınız.

.

Uygulama

  • Yetkili iDATA başvuru ofisinden başvurunuzu ibraz ediniz.
  • Pasaportunuz ve gerekli evraklarınız parmak iziniz alındıktan sonra, iDATA Banko personelleri veya Vize bölümü tarafından değerlendirme süreci için teslim alınmaktadır.
  • Başvurunuzun değerlendirme sürecinden sonra, Pasaportunuzu ve orijinal evraklarınızın ne şekilde tarafınıza teslim edileceğini belirleyiniz.
  • Başvurunuz bu süreçten sonra değerlendirilmek üzere yetkili Alman Dış Temsilcisine gönderilecektir.


Değerlendirme sonrası

  • Başvuruların değerlendirme süreci tamamlandıktan hemen sonra, Pasaportunuz sunmuş olduğunuz orijinal evrakların ile birlikte zarf içerisinde iDATA Başvuru ofislerine veya adınıza kargo ile gönderilmektedir.

.

.

.

.

.

.

.

Güncel vize prosedürü ile ilgili önemli bilgi:

vizesiz girişler: 6 aylık dilim içinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için T.C. Hizmet/Hususi Pasaport sahipleri (yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler. Vizesiz seyahat söz konusuysa, sınır kontrol noktalarında seyahat kısıtlamalarından muafiyeti belgeleyen uygun belgeler ibraz edilmelidir.

Ülkeye giriş kısıtlamalarına yönelik istisnalar hakkında detaylı bilgiye Almanya Federal İçişleri Bakanlığı'nın https://www.bmi.bund.de/ ve Konsolosluğun https://tuerkei.diplo.de/tr-de/-/2319114 web sayfası üzerinden erişebilirsiniz.